معرفی بازی‌ها

معرفی بازی Dead Rising 2

 Capcom از شرکت‌های نام آشنا در صنعت بازی های ویدوئی است که در کنار آثارش به عناوین ترسناک و مخصوصا زامبی‌ها بهای زیادی می‌دهد. این شرکت که در نسل حاظر با افتی عظیم در کیفیت بازی های خود رو به رو شده است سعی دارد با یک عنوان اکشن و کمی‌ترسناک به وضعیت خود پایان دهد و دوباره به اوج برگردد. این بار نوبت رستاخیر زامبی ‌هاست. Dead Rising یکی از عناوین این شرکت بوده که تا به امروز فقط یک نسخه از آن منتشر شده است. این بار Blue Castle و Capcom (تیم سازنده) می‌خواهند با عرضه دومین نسخه از Dead Rising و حضور چند باره‌ی زامبی‌ها ما را درگیر خود کرده و Capcom فرصتی یافته است تا در دل طرفداران باز گردد.
در 31 اگوست امسال نیز یک نسخه ی فرعی با نام Dead Rising: Case 0 عرضه گشت که نمرات نسبتا خوبی را دریافت کرد.

داستان در 2 Dead Rising پنج سال بعد از وقایع Dead Rising را به نمایش می‌گذارد. ویروس زامبی‌ها از شهر Santa Cabeza (در نسخه ی اول) تا شهر Fortune City رخنه کرده است. شهر Fortune City که از شهر لاس وگاس کپی برداری شده کاملا به دست زامبی‌ها افتاده و هر روز از تعداد بازماندگان کاسته می‌شود. شخصیت اصلی داستان این بار Frank West نبوده و شخصی به نام Chuck Greene میان زامبی‌ها گرفتار شده است. او که قبلا در رشته ی موتور سواری قهرمان ملی بوده، وظیفه دارد بازماندگان شهر را نجات دهد. در این میان دختر وی یعنی Katey Greene در طی حمله ای که به مادرش می‌شود (همسر Chuck) به این ویروس آلوده شده و Chuck باید در کنار نجات باز ماندگان به بهبودی دخترش کمک کند. همین طور که Chuck مشکلات جدیدی را تجربه می‌کند به جرمی ‌محکوم می‌شود که دقیقا در حال انجام عکس آن است. او در اخبار، متهم به شیوع ویروس زامبی‌ها در شهر Fortune City شده و مجبور می‌شود تا به ملاقات Rebecca Chang برود. Rebecca Chang گزارشگر اخبار بوده و کسی است که خبر اتهام Chuck را گزارش کرده است. Chuck با او در هتل شهر ملاقات کرده و سعی دارد موضوع را توضیح داده و وضعیت را توجیه کند… .

شهر Fortune City شهر نسبتا بزرگ و زیبایی است. شما به راحتی هر کجای این شهر که بخواهید می‌توانید نقل مکان کنید. همان طور که شما اجازه‌ی رفتن به همه ی مکان ها را دارید، زامبی‌ها نیز این اجازه را به خود داده‌اند. شما باید از میان هزاران زامبی حرکت کرده و خود را به بازماندگان برسانید، آنان را با خود همراه کرده و به دنبال دیگر بازماندگان بگردید. هر چه تعداد بازماندگان بیشتر می شود وظیفه ی شما نیز سنگین تر می شود و باید در کنار محافظت از خود از بازماندگان هم محافظت کنید. زامبی در DR 2 اصلا و ابدا ترسناک نیستند. بیشتر روند مراحل در مکان‌های نورانی شهر انجام شده که این موضوع از ترس شما می‌کاهد. زامبی‌ها به آهستگی حرکت می‌کنند و به راحتی از پای در می‌آیند. همان چیزی که در POP: TFS دیدیم اینجا هم خواهیم دید؛ سخت کردن مراحل با استفاده از تعداد دشمنان! تعداد زامبی ها بسیار زیاد است ولی هر کدام از آن‌ها به آسانی کشته می‌شوند. شما از هر چیزی می‌توانید به عنوان سلاح استفاده نمایید. از سلاح‌های گرم و سرد گرفته تا وسایل بازی مثل توپ بسکتبال! برای زمان‌هایی که از سلاح گرم استفاده می‌نمایید و یا برای پرتاب چیزی نیاز به دقت بیشتری دارید نشانه‌ای تعبیه شده است که با توجه به نوع سلاح و اشیاء این نشانه نیز تغییر اندازه خواهد داد. البته شما در استفاده از تمام وسایلی که توانایی نشانه گیری دارند می‌توانید برای سرعت بخشیدن به روند مراحل نشانه گیری نکنید. عدم نشانه گیری زمانی مفید است که می‌خواهید در حین دویدن تیر اندازی یا چیزی را پرتاب کنید. محل‌های با علامت آچار در شهر وجود دارند، اینها اتاق هایی بوده که زامبی‌ها نمی‌توانند به آن راه پیدا کنند و شما می‌توانید در آن‌ها نفس راحتی بکشید. در این اتاق‌ها شما توانایی ترکیب سلاح‌های خود را دارید به گونه‌ای که هر چیزی را روی میز بگذارید می‌توانید با هم ترکیب کرده و سلاحی جدید با قدرت بیشتر بسازید. به طور مثال می‌توانید دست یک زامبی را که قطع شده با دینامیت ترکیب کرده و جلوی یک زامبی دیگر بیندازید تا آن را بخورد، چند لحظه صبر لازم است تا انفجاری را شاهد باشید.

در شهر می‌توانید برای سرعت بخشیدن به نقل مکان خود از وسایلی مانند موتور استفاده نمایید. شما حتی می‌توانید روی موتور یا روی ویلچر از سلاح‌هایی که با یکدیگر ترکیب کرده‌اید استفاده نمایید. مثلا می‌توانید اره برقی و پاروی قایق سواری را با یکدیگر ترکیب کرده و روی موتور قرار بدهید، تنها کافی است با موتور خود حرکت کنید تا دریایی از خون را به جریان بیاندازید. یا می‌توانید سلاح گرمی ‌را که ساخته‌اید روی ویلچر قرار داده و خود روی ویلچر بشینید و از به خاک و خون کشیدن دشمنان لذت ببرید. سلاح‌ها به گونه ای نبوده که از آن ها برای همیشه استفاده کنید. همه‌ی سلاح ها مثل گلوله های یک اسلحه محدودند. مثلا حتی یک میله ی آهنی را که مورد استفاده قرار دهید بعد از کشتن چند زامبی این میله از لیست سلاح های شما بیرون رفته و شما باید به فکر سلاح جدیدی باشید. وقتی که سلاحی در دست ندارید می‌توانید با مشت کار زامبی‌ها را تمام کنید اما این کار وقت گیر بوده و بهترین کار فرار و پیدا کردن سلاحی قدرتمند است. لیست سلاح‌های شما در بالا و سمت راست تصویر و خط جان شما که خطی زرد رنگ است در سمت چپ تصویر مشخص است. داخل شهر با کمی ‌جستجو می‌توانید خوراکی‌هایی که خط جان شما را بهبود می‌بخشند را پیدا کنید. مثلا خط جان شما با خوردن نوشابه‌ها و خوراکی‌های داخل شهر پر می‌شود. در کنار خط جان، خطی آبی رنگ به نام خط PP نمایش داده می‌شود که مربوط به Level UP شماست. با کشتن هر زامبی با توجه به نوع سلاح، شما مقداری PP دریافت خواهید کرد که با پر شدن این خط Level UP می‌شوید. برای آسان‌تر کردن بازی می‌توانید خط جان خود را آپگرید کنید و طول آن را افزایش دهید.
زامبی‌ها ضربات سهمگینی ندارند اما یک لحظه غفلت باعث می‌شود که برای گاز گرفتن گردن شما به طور ناگهانی حمله کرده و مشکل بیافرینند. وقتی که آن‌ها سعی در گاز گرفتن شما دارند باید کلید نمایش داده شده را به سرعت فشار داده تا از شر آن زامبی خلاص شوید. اگر از لباس خود خسته شده‌اید در شهر مکان‌هایی هستند که می‌توانید در آنجا لباس‌های زیبا و گاهی عجیب و غریب تهیه نمایید.
زامبی‌ها خط جانی ندارند، ولی رئیس‌ها یا به اصطلاح دیگر باس‌هایی در روند مراحل بازی وجود دارند که دارای خط جان سبز رنگی بالای سر خود می‌باشند. باس‌ها همگی زامبی نیستند و خیلی از آن‌ها انسان‌هایی بوده که به این ویروس آلوده نشدهاند اما در شیوع این ویروس دخیل هستند و در رسیدن به هدفتان مشکل آفرینی می‌کنند که باید آنان را در روند داستانی از میان برداشت.

در نسل حاظر اکثر بازی‌ها دارای بخش CO-OP و Multiplayer هستند. DR 2 نیز از این قاعده مستثنا نیست. در بخش CO-OP می‌توانید تا 4 نفر و در بخش Multiplayer تا 18 نفر به بازی بپردازید. متاسفانه Keiji Inafune (سازنده و از مسئولان ارشد Capcom) اطلاعات زیادی از این دو بخش منتشر نکرده است، اما با استفاده از تریلرهای گیم‌پلی می‌توان اطلاعات کمی‌دریافت کرد. در بخش CO-OP شخصیت اصلی همان Chuck است. اما در کنار او کاراکتر‌های موتورسواری وجود دارند که لباس اصلی آنان لباس ورزشی موتور سواری و کلاه ایمنی مخصوص این ورزش است. تمام قابلیت‌های بخش تک‌نفره همچون تعویض لباس، ترکیب وسایل و ساخت سلاح‌های جدید در بخش چند نفره نیز موجوداند. وقتی که بازیباز دیگر از کادر دوربین بیرون می‌رود، عکسی کوچک از وی کنار تصویر به همراه خط جان او نمایش داده می‌شود. کاربرد این ویژگی وقتی مشخص می‌شود که او در میان زامبی‌ها گیر افتاده و نیاز به کمک داشته باشد.

در بخش گیم پلی باید گفت که 2 Dead Rising یک بازی کاملا اکشن است. اگر Capcom قصد دارد با این بازی ما را بترساند، تنها جمله ای که می‌توان به زبان آورد این است که در کار خود بسیار ناشیانه عمل کرده است. اما اگر قصد Capcom از ساخت DR 2 عرضه ی یک اکشن جذاب باشد به نوعی در کار خود موفق بوده است.

همان طور که در بالا گفته شد شهر Fortune City شهر بزرگی است. گرافیک این شهر بسیار عالی کار شده و تک‌تک مکان‌های این شهر جزئیات بالایی دارند و نمی‌توان از نظر جزئیات به آن خرده‌ای گرفت. محیط به شکلی کنار هم قرار گرفتند که شما تصور می‌کنید این یک شهر باز سازی شده است نه یک شهر خیالی که از لاس وگاس کپی برداری شده باشد. رنگ‌بندی محیط بسیار عالی انجام شده است و حرفی را باقی نمی‌گذارد. افکت‌هایی از قبیل افکت خون فوق العاده اند و با تکه تکه کردن زامبی‌ها شاهد پاشیدن خون آن‌ها به در و دیوار خواهید بود. حتی خون زامبی‌ها روی لباس Chuck نیز می‌ریزد و تا مدتی باقی می‌ماند. با وجود هزاران زامبی در یک محیط، بازی به روانی اجرا می‌شود و افت فریمی‌تاکنون مشاهده نشده‌ است. زامبی‌ها مدل‌های متفاوتی دارند. زامبی‌های زن و مرد، جوان و پیر، چاق و لاغر، سفید و سیاه پوست همه و همه در این شهر جمع شده‌اند. زامبی‌ها به جز تفاوت‌های مذکور قیافه و لباس‌های متفاوتی نیز دارند به صورتی که اگر صورت و استیل بدنی دو زامبی مثل یکدیگر بودند لباس‌های آن‌ها به هم شبیه نیست و اگر لباس‌های آنان شبیه بود، استیل بدن و صورت آنان به یکدیگر تشابهی ندارد و این باعث می‌شود دشمنان برای شما خسته کننده و تکراری نشوند.
انیمشین حرکت زامبی‌ها و حرکات Chuck در سطح بالایی هستند و بسیار طبیعی می‌باشند. اما حرکات لب آنچنان با کلمات هم خوانی نداشته و سینک نیستند. گرافیک دمو‌های بین بازی مانند گرافیک در بخش گیم‌پلی قابل قبول‌ است، هر چند که چندان خیره کننده نیست.

در کل می‌توان به بخش گرافیک نمره ی خوبی داد، اما گرافیک DR 2 به هیچ وجه جای حیرت و تعجب ندارد و در حد عناوین معمولی روز است.

در کلام آخر باید گفت که 2 Dead Rising بازی‌ای است که در آن زامبی‌ها به عنوان دشمن شما استفاده شده‌اند نه عنصری برای ترساندن… . اگر از زامبی‌ها، خون و خون ریزی و Capcom خوشتان می‌آید و اگر از Dead Rising لذت برده‌اید DR 2 نیز می‌تواند برای شما لذت‌ بخش و سرگرم کننده باشد. اما اگر منتظر یک بازی ترسناک و دلهره آور هستید، کاملا در اشتباه خواهید بود.

Dead Rising 2 در 28 سپتامبر 2010 برای پلتفرم‌های PC ،X360 و PS3 عرضه خواهد شد.

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.