بررسی بازی‌های موبایل

بررسی بازی موبایل Prison Escape

فرار از زندان به همراه داستانی توأم با انتقام محصول استودیوی Words mobile است که پیش از این معمولا در سبک های تفننی و یا رکوردزنی به ساخت بازی می‌پرداخت، این استودیو این بار تصمیم گرفته تا خود را با ساخت بازی Prison Escape در سبک اکشن برای گوشی های اندرویدی محک بزند.

بازی با داستانی جذاب آغاز میشود، گیمر در نقش مردی قرار میگیریم که به عمد مرتکب جرم شده تا به زندان برود؛ زیرا قاتل همسر و فرزندش در همین زندان دوران محکومیتش را سپری میکند او میخواهد با انتقام جویی از قاتل، اینبار خودش عدالت را برقرار کند.

Prison Escape

گرافیک و کیفیت تکسچرها با توجه به حجم بسیار کم بازی کاملا قابل قبول است. بازی به طور کلی از 30 مرحله تشکیل شده که با اتمام هرکدام از آنها بخشی از داستان روایت می‌شود. برای انجام هر کدام از این مراحل نه تنها میبایست تمام دشمنان را کشته و معماهای موجود در بازی را حل کنید، بلکه ملزم هستید تمامی این کارها را در مدت زمان مشخصی انجام بدهید. بجز بخش Story Mode در بازی قسمت دیگری به نام Survive Mode وجود دارد که به شما اجازه میدهد در سرتاسر مپ بازی حرکت کنید و با کشتن زندانی‌ها و یا نگهبان ها، پول کمی دریافت کنید؛ البته اگر نگهبان ها شما را درحال ارتکاب جرم ببینند چند نفره به تعقیب شما میپردازند و اینبار شما باید برای حفظ جانتان پا به فرار بگذارید!

به طور کلی لوکیشن های تمام مراحل بازی در یک زندان است که شامل حیاط، زمین ورزشی، راهروی اصلی زندان، بخش بهداری زندان، دفتر بایگانی و چند راهروی دیگر است که با دوربین های امنیتی محافظت، میشوند. تمامی این بخش ها از طریق راه های ورودی مختلف به یکدیگر متصل هستند و میتوانید در بخش Survive Mode تمامی نقشه و محیط های مختلف را پیمایش کنید.

جهت دهی شخصیت با یک جوی استیک مجازی کنترل میشود و با دکمه ها میتوانید مشت یا چاقو بزنید، تیراندازی کنید، سلاح خود را تغییر بدهید، با سرعت حرکت کنید یا آرام آرام و به صورت نیم خیز به پشت سر دشمنان رفته و آنها را با تکنیک مخفی کاری به قتل برسانید. همچنین برای پشت سر گذاشتن مراحل، دو آیتم کمکی نارنجک برای کشتن دشمنان و Aid kit برای درمان خود و برگرداندن کامل خط سلامت در اختیار شما قرار میگیرند. البته میتوانید با پرداخت پول بیشتر آیتم های نارنجک با قدرت تخریب بیشتر و کوکتل مولوتف برای به آتش کشیدن دشمنان بدست بیاورید. جدا از مبارزه شما میبایستی در هر مرحله چالش هایی مانند باز کردن قفل درها و یا قطع کردن سیم دوربین های امنیتی را انجام دهید؛ همچنین ممکن است با معماهایی روبرو شوید که معمولا بازی با اعداد و ارقام ریاضی است.

Prison Escape

مراحل بازی ابتدا در سطح پایین و بسیار آسان آغاز میشوند و میزان آسیبی که دشمنان میتوانند به شما وارد کنند نیز بسیار کم است. اما با گذشت زمان و رد کردن مراحل بازی مدام سخت و سخت تر میشود که شاید در نگاه اول قابلیت خوبی به نظر برسد، اما با رسیدن به مراحل پایانی متوجه زیاده روی در افزایش درجه سختی بازی میشوید که با توجه به پاداش های بسیار کم بازی در قبال رد کردن مراحل و در مقابل، قیمت بسیار بالای اسلحه و تجهیزات بعضی مراحل را  نمیتوان به اتمام رساند. شاید بتوان گفت بزرگترین نقطه ضعف بازی همین سختی بیش از اندازه و غیرطبیعی مراحل پایانی است.

شما میتوانید برای از پای در آوردن دشمنان از انواع سلاح های سرد و گرم استفاده کنید و در مجموع 4 سلاح سرد برای مبارزات نزدیک و 10 سلاح گرم برای تیراندازی موجود هستند که دارای تیرهای محدود هستند و هربار باید برای آنها تیر مخصوص خودشان را تهیه کنید. در بازی میتوانید با خرید پیراهن، کلاه و کفش و… Armor خود را تقویت کنید. متاسفانه هیچکدام از این موارد تغییرات ظاهری روی شخصیت شما ایجاد نمیکنند و صرفا قابلیت دفاعی شما را افزایش میدهند.

Prison Escape

در بخش Skills میتوانید تمامی قابلیت های کاراکترتان را تا حداکثر ده لول ارتقا دهید، از قدرت ضربات با سلاح های نزدیک برد گرفته تا دقت تیراندازی یا قدرت دفاعی و حتی افزایش سرعت کاراکتر، افزایش مدت زمان مجاز برای رد کردن یک مرحله، دریافت پول بیشتر با کشتن هر دشمن و… برای ارتقای هرکدام از این بخش ها به مقداری پول و Honor نیاز دارید. Honor به طور عمده از به پایان رساندن ماموریت های ویژه بازی در بخش Rewards و بدست آوردن Achievement های موجود در بازی بدست میاید. همچنین در بخش Rewards میتوانید با انجام ماموریت های روزانه الماس دریافت کنید.

Prison Escape

بد نیست به موسیقی بازی هم اشاره کرد که واقعا با حال و هوای بازی و زندان همخوانی دارد و مراحل را از یکنواختی خارج میکند. در ضمن دیالوگ ها و روایت داستانی کاملا از طریق متن منتقل میشود و مانند اکثر بازی های موبایلی؛ Prison Escape فاقد صداگذاری در این بخش میباشد. البته شلیک گلوله با اسلحه یا انفجار نارنجک و مواردی از این قبیل صداگذاری شده اند.

با اینکه حجم کم بازی باعث میشود از مشکلات گرافیکی متعددی چشم پوشی کنیم، اما همچنان باگ ها و ایرادات فنی بسیار زیادی در گیم وجود دارد که نه تنها از لذت تجربه بازی میکاهند بلکه گاها باعث میشوند به اجبار مرحله را مجددا از ابتدا آغاز کنید.

اما با وجود تمامی مشکلات ذکر شده، بازی Prison Escape میتواند یک تجربه ی خوب و سرگرم کننده موبایلی باشد که با دارا بودن مراحل مختلف و تجهیزات متنوع گیمر را ساعت ها مشغول خودش کند.

دریافت بازی Prison Escape از بازار

دریافت بازی Prison Escape از بازار

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.